Gol dhe penallti e humbur, Egnatia fiton Kupën për herë të dytë në histori; sezon i dështuar për Kukësin

Egnatia

Dëshirë, grintë dhe emocione. Finalja e Kupës së Shqipërisë prodhoi gjithçka dhe në fund fiton Egnatia. Ekipi rrogozhinas ia del për herë të dytë radhazi të arkivojë Kupën e Shqipërisë. Në finalen kundër Kukësit, ekipi rrogozhinas fitoi me shifrat 1-0. Një ndeshje me ritëm e intensitet, me dy skuadrat që kërkuan me patjetër fitoren. Tentantiva e parë do të vinte në minutën e 9’ me anë të Montenegros fiton topin në gjysmëfushën kundërshtare dhe nuk vonohet por lëshon një predhë nga jashtë zonës. Tafas grushton në këndore.

Në minutën e 38′ do të vinte goli i avantazhit. Aksion i gjatë i rrogozhinasve me Fangajn në të djathtën. Pasimi në qendër i mbrojtësit gjen Ndrecën i cili nuk gabon duke shënuar përballë ish-skuadrës.

PJESA E DYTË

Në pjesën e dytë Kukësi kishte më tepër iniciativë dhe rastet nuk do të mungonin. Gjithçka do të niste në minutën e 50′ , ku Hasaj gjuan direkt në portë nga goditja e dënimit, por gjen përgjigjen e Sherrit. Në të 70-tën, një goditje dënimi nga e djathta harkohet në shtyllën e dytë për Zhongon, ky i fundit kthen topin në qendër ku Sherri ka gjithçka në kontroll.

Në minutën e 79’, Egnatia kishte mundësinë të dyfishonte shifrat ku Fernando gabon nga 11-metërshi me Tafas që ia doli të mbante në lojë skuadrën e tij. Kukësi tentoi deri në fund të shënonte, por pa ia dalë. Egnatia fiton për herë të dytë në histori Kupën e Shqipërisë, ndërsa për Kukësin është një sezon i dështuar.

LEXO MË SHUMË: Tifozët e Egnatias duan Kupën për të nderuar Dwamenan, baner i madh në nder të ish-sulmuesit (video)