Penallti e mohuar dhe raste të shpërdoruara, Shqipëria ndryshon fytyrë, por humbja ndaj Suedisë djeg

Shqipëria mundet edhe nga Suedia. Pas disfatës kundër Kilit, edhe në këtë përballje kuqezinjtë pësojnë një tjetër disfatë, por këtë herë me një rezultat më të butë me shifrat 1-0. Ndryshe nga ndeshja e Parmës, këtë herë lojtarët shfaqën dëshirë dhe ide në lojë. Një skuadër e kujdesshme në mbrojtje, që mbyllte mirë hapësirat e kundërshtarit dhe dilte me shpejtësi me Armando Brojën, që i vetëm mbajt lart skuadrën dhe peshën e sulmit, duke u shndërruar në një rrezik konstant për mbrojtjen suedeze.

Mesfusha ishte më e gjallë me pasime të shpejta dhe vertikalizime të sakta, pa harruar edhe shpërthimet e Brojës i cili në minutën e 12′ lëvizi mjaft mirë në zonën kundërshtare, por arbitri i mohoi një penallti të pastër. Shqipëria pati edhe disa mundësi për gol me Bajramin dhe Qazim Laçin, por pa mundur të ishin të saktë.

E PAPRITUR! Futbollisti i Suedisë luan në fushë kundër Shqipërisë, gruaja e tij njofton divorcin në Instagram (FOTO)

PJESA E DYTË

Në pjesën e dytë, pikërisht në minutën e 62′ në një moment pakujdesie Suedia do të shënonte me Nilsson në atë goditje me kokë, në të cilin Strakosha mund të kishte bërë më mirë. Në minutat e mbetura, Shqipëria tentoi të barazonte takimin, por pa mundur.  Vërshëllima finale la në fuqi rezultatin minimal 1-0 për suedezët, megjithatë këtë herë Sylvinho ka arsye për të qenë optimist dhe më në fund për të nisur të mendojë zyrtarisht për Europianin e Gjermanisë, tashmë me idetë shumë më të qarta në lidhje me 23 futbollistët që do të marrë me vete.