KATAR 2022/ Sërish Giroud, Franca në gjysmëfinale: Kane tradhton Anglinë

Franca është në gjysmëfinale të Kupës së Botës pasi eliminoi Anglinë. Në çerekfinalen e fundit të Katar 2022, lojtarëve drejtuar nga Deschamps iu desh të punonte shumë për të fituar betejën kundër anglezëve, pavarësisht se e kishte zhbllokuar ndeshjen në minutën e 17-të me një goditje të fuqishme nga jashtë zonës me Tchouameni.

Në pjesën e dytë, Anglia do të fitonte 11-metërsh me Saka dhe Kane do të barazonte shifrat. Pas disa rasteve për Anglinë, Franca e çoi rezultatin në 2-1 me golin e fitores të Giroud dhe pesë minuta më vonë portieri Lloris priti penalltinë e Kane. Në gjysmëfinale do të jetë Francë-Marok.